Spánek v těhotenství…mohlo by to být lepší.

Co nám obvykle ruší kvalitní spánek na konci těhotenství?

Většinou, když mluvím se svými klientkami, které jsou již na konci těhotenství, tak dojde řeč také na spánek. A ten obvykle už nebývá nejlepší. Ovlivňuje ho totiž hned několik věcí, a bohužel hlavně negativně.

  • Zvětšující se bříško nás omezuje v pohybu a máme jen pár pozic (nebo jen jednu), ve které můžeme spát.
  • Děťátko nám už hodně tlačí na močový měchýř a my chodíme často čůrat.
  • Mohou se objevovat nepříjemné myšlenky typu – Zvládnu to? Jaký to bude? Jaká bude máma? Jaký bude partner táta? a mnoho dalších…

Jak si s tím poradit a aspoň trochu se vyspat?

  • Hledejte řešení! Nesmiřte se s tím, že „už se prostě nevyspíte“. Vypodkládejte se, polohujte se pomocí polštářů, kojících polštářů, srolovaných dek, polštářů z gauče a čehokoliv, co máte doma a může vám pomoci v nalezení nějaké polohy, ve které si pohodlně odpočinete.

Těhotensvtí se opravdu nemusí protrpět. Ano, přináší s sebou někdy určitý nekomfort, ale ten nemusí vždy bezvýhradně přijmout, obvykle existují řešení, jen je musíme hledat a musíme věřit, že máme šanci je najít :).

  • S čůráním v noci neuděláte moc, ale jde třeba zkusit spát někde, kde budete blíž k záchodu. Nebo si některé ženy dávají k posteli nočník, protože na ty „dvě kapky“ nechtějí nikam chodit.
  • A samozřejmě víc pít dopoledne a méně odpoledne a večer. To může taky trochu pomoct.
  • Vtíravé myšlenky jsou něco s čím se setkávám stále častěji. Jednoznačně doporučuji je nepopírat. Naopak, nebojte se je nahlédnout a zkuste rozklíčovat z čeho pocházejí. Z čeho máte obavy a strachy. V momentě, kdy si tento strach pojmenujete, dokážete lépe hledat způsob, jak se ho zbavit. A jakmile se ho zbavíte, bude se vám lépe spát 🙂 Je to trochu jako, když mi můj kkamrád, který se zabývá vědomými sny, vyprávěl, že pokud má člověk noční můry, že ho třeba něco honí, je vždy potřeba v tom snu zastavit a otočit se, abyste nahlédli, co že vás to vlastně honí…a vždycky totiž zjistíte, že tam je něco úplně nevinného, neškodného…něco, co vás vědomě neděsí vůbec. No a pak se obvykle tato nočmí můra již neobjevuje.

Spánek je něco, co velmi výrazně ovlivňuje naše fyzické i psychické zdraví, proto je velmi důležité mu věnovat pozornost a pečovat o něj, tak jako pečujeme o jiné svoje potřeby, jako třeba jídlo, pohyb a tak. On se nám totiž dobrý spánek jeví jako samozřejmost dokud o něj nepřijdem a pak bychom dali úplně cokoliv za to, kdybychom ho mohli dostat zpět 🙂

Pokud si chcete promluvit o svém těhotenství, připravit se na porod nebo na šestinedělí, nebojte se mne kontaktovat. Budeme spolu vždy hledat řešení, které bude sedět právě vám. Žádné univerzální šablony, ale péče na míru.

Nebo si vyberte termín kurzu na odkazu www.adelalancova.cz