Nástřih hráze je něco, co vůbec nezní hezky, ale přesto se s tím setká opravdu mnoho žen. 

Doporučení WHO jednoznačně říkají, že u spontánně rodící ženy se rutinní nebo libovolná episiotomie NEDOPORUČUJE.

Bohužel se stále najde mnoho lékařů, kteří s porody bez nástřihu téměř nemají zkušenosti a opravdu mají strach, že porod bez nástřihu ženu a dítě ohrožuje.

Jenom na úvod – opravdu jsme ochotni uvěřit, že příroda stvořila nějaký druh tak, aby se při porodu mláděte samice nenávratně poškodila???  Asi ne, že jo?

Takže kde se staly chyby? A co udělat pro to, abychom mohly hezky porodit bez nástřihu a ideálně také bez poranění?

  • Dopřát porodu jeho vlastní tempo – porodní proces pomalu připravuje porodní cesty na průchod miminka. Proto je důležité porod neurychlovat a ten čas mu opravdu dát.
  • Umožnit ženě výběr polohy, která jí vyhovuje. Pokud žena může rodit v poloze, ke které sama dospěje, je to obvykle poloha, kdy je hráz namáhána nejméně a porod zároveň hezky postupuje. Nebojme se dát při porodu na intuici a vnitřní vedení.
  • Nahřívat hráz. Ano my duly a někde už to dělají i porodní asistentky ženám často nahříváme hráz vlhkým teplým hadrem (nebo vložkou nebo čímkoliv, co je zrovna při ruce). Hráz se vlhkým teplem hezky povolí a roztáhne, jak potřebuje.

Je to z mého pohledu často právě tlak na rychlost a nevhodnou pozici, co zapříčiní, že pak už opravdu je nástřih „nutný“, protože porod nepostupuje a děťátku se nedaří dobře. A přitom, kdyby na porodním sále vládla trpělivost a nebyl spěch a žena se mohla volně pohybovat až do konce porodu, vůbec by k tomu nemuselo dojít.

A na závěr…

Vím, že někdy je nástřih ta nejlepší varianta a je skvělé, že máme možnost využívat moderní medicíny. Ale myslím, že zrovna s tímto zákrokem, který nás opravdu doživotně poškodí, je vhodné šetřit.

Jasně nejsem lékařka, ale jsem žena, která prostě nechce dávat všanc svoje tělo. A jsem dula, která se snaží ženy podpořit v důvěře ve vlastní tělo, což nijak nenabořuje důvěru v lékaře a jejich postupy v případě krize 🙂

Pokud byste si chtěli promluvit o svém těhotenství, připravit se na porod a zjistit, co vás v porodnici čeká, neváhejte a napište nebo zavolejte. Můžeme se potkat živě nebo online a najít právě tu vaší cestu.

Koukněte také na termíny jednodenních kurzů na https://www.adelalancova.cz/jednodenni-predporodni-kurzy/

V těchto kurzech můžete získat základní přehled o porodu a kromě toho si odnesete spoustu konkrétních tipů, co dělat už v těhotenství, co dělat u porodu a co dělat po porodu 🙂