Bonding je něco, o čem už se naštěstí mluví úplně běžně. Super.

Pojďme si ale ujasnit, proč.

Jaký je význam bondingu pro dítě a jaký pro ženu?

 Bonding, tedy okamžitý kontakt kůže na kůži po porodu, má pro děti dva hlavní přínosy:

  • Zajištění tepla. Dítě po porodu opravdu potřebuje teplíčko, přeci jen, vylezlo z bříška, kde bylo 37 stupňů a najednou má fungovat v 21 stupních. To je pořád 16 stupňů rozdíl!!! A je to právě naše hruď, která miminko zahřeje úplně nejlíp. 
  • Ujištění, že je všechno v pořádku a jsou tady správně. Děťátko (ostatně stejně jako žena) zažije porod jako turbulentní událost. I pro dítě je to obrovský zážitek a velká změna. Přítomnost matky, kterou vnímá přes svůj hmat, čich a tlukot srdce, který zná už z bříška, jsou faktory, které miminko uklidňují a dávají mu pocit jistoty. Zároveň ho tato jistota podněcuje k vlastní aktivitě – k hledání prsu a přisání se k němu.

 

A jaké má bonding přínosy pro nás ženy?

  • V první hodině po porodu máme nejvyšší hladinu hormonu oxytocinu (stejně jako naše děťátko) a to je to nejlepší nastavení pro to, abychom se do sebe okamžitě zamilovaly. Toto zamilování se je nejen krásné, ale taky vysoce funkční , protože díky němu jsme schopné se o naše děti s láskou starat i přes to, že to často vůbec není jednoduché a máme chuť se na to vykašlat.

 

  • Moje zkušenost jednoznačně ukazuje, že ženy, které prožily hezký nerušený bonding, mají z porodu obvykle velmi dobrý pocit. A to i přesto, že třeba během porodu něco mohlo být i trochu jinak než si původně přály. Naopak, ženy, které prožily nádherný porod, ale nebyl jim umožněn bonding, obvykle svůj porod zpětně moc pozitivně nehodnotí.

 

Ona ta příroda to zařídila dobře. I kdybychom o bondingu nevěděly vůbec nic, tak jakmile se nám narodí miminko, tak ho prostě čapneme do náruče a nepustíme.

Dnes jsem vás jen chtěla ujistit, že je to dobře a proč  🙂

Pokud se chcete připravit nejen na bodning, ale i na celý porod a šestinedělí, nebojte se ozvat. Jsem tady pro vás.

Nebo si vyberte termín kurzu na odkazu www.adelalancova.cz